Wydawca treści

Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków
z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach priorytetów wydatkowania środków KFS w 2025 r.       

Termin naboru wniosków: 13.02.2025r. do 21.02.2025 r.
 

Do rozdysponowania jest kwota 960 000,00 zł w ramach limitu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyznanych w 2025 r. na realizację zadań w ramach priorytetów wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.         
 

W 2025 roku środki KFS będą przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników 
i pracodawców zgodnie z następującymi priorytetami:

  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
  4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
  5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
  6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
  7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
  8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
  9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.

Priorytet pierwszy

Zawody deficytowe będą identyfikowane na podstawie Barometru Zawodów dla powiatu lubelskiego i województwa lubelskiego (prognoza na rok 2025) przy czym zawód występujący w deficycie w województwie lubelskim nie może występować w nadwyżce w powiecie lubelskim. Wykaz zawodów deficytowych powiatu lubelskiego oraz województwa lubelskiego dostępny jest na stronie internetowej barometrzawodow.pl. Dotyczy pracowników/pracodawców wykonujących pracę na terenie powiatu lubelskiego.

Priorytet drugi

Dotyczy pracodawców, którzy udowodnią, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego zakończeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny    i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby (pracownicy, pracodawcy) objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane
z prowadzonymi lub planowanymi do wprowadzenia zmianami. Wsparciem można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy.

Priorytet trzeci

Niniejszy priorytet skierowany jest do pracodawców prowadzących działalność na terenach na których obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 16 września 2024 roku w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz. U. 2024 poz. 1371).

Priorytet czwarty

Priorytet skierowany jest dla pracodawców pragnących nabyć lub poszerzyć przez siebie bądź pracowników wiedzę i umiejętności w zakresie przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w szczególności poprzez szkolenia:

- pomagające w rozpoznawaniu, rozumieniu i przeciwdziałaniu mobbingowi w miejscu pracy, co zwiększy uważność na sposób komunikacji i budowania relacji w ich zespołach,

-  dotyczące różnych formy mobbingu, jak zrozumieć jego wpływ na zespół oraz jak skutecznie reagować i zapobiegać sytuacjom o charakterze mobbingu w przyszłości,

- dotyczące rozpoznawania/uważności (szczególnie menedżerowie/pracodawcy) na zachowania i relacje w zespołach,

-  promujące bezpieczne i wspierające środowiska pracy,

- na temat skutków społecznych i prawnych mobbingu lub dyskryminacji,

- dotyczące wdrażania procedur przeciwdziałania i reagowania na przypadki nieprawidłowości.

Szkolenia tego typu mają na celu wzmocnienie umiejętności zarządzania, poprawę komunikacji wewnętrznej oraz stworzenie środowiska opartego na równości, integracji i zaangażowaniu pracowników. Realizacja tych celów wpływa na budowanie kultury organizacyjnej, która sprzyja efektywności i zadowoleniu zespołu.

Priorytet ma również na celu wsparcie dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej a także zachęcać do tworzenia oraz wspierania w zakresie zasad funkcjonowania i działania rad pracowniczych.

Priorytet piąty

W ramach tego priorytetu oferowane jest wsparcie w zakresie poprawy bardzo szeroko pojętego zdrowia psychicznego w tym również szkolenia z zakresu działań go wspierających np. organizacji pracy. Przykładem mogą być szkolenia z niestandardowych (elastycznych) form pracy. Szkolenia oferowane w ramach tego priorytetu powinny zawierać szeroki zakres tematów, które pomagają zarówno menadżerom, jak i pracownikom tworzyć zdrowe, wspierające i produktywne miejsaca pracy.

Przykładowe obszary, które mogą znaleźć się w zakresie tematycznym szkoleń to:

- rola pracodawcy w wspieraniu zdrowia psychicznego

- przyczyny i skutki stresu zawodowego, wypalenia zawodowego oraz radzenia sobie z nimi

- skuteczna komunikacja w zespole, budowanie otwartego środowiska pracy tworzenie przyjaznego środowiska pracy

- różnorodność w miejscu pracy, integracja pracowników wywodzących się z różnych grup pokoleniowych

- promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zdrowego stylu życia, technik relaksacyjnych i innych metod radzenia sobie ze stresem.

Priorytet jest zaadresowany dla każdego pracodawcy lub pracownika bez względu na prowadzony rodzaj działalności lub rodzaj wykonywanej pracy.

Priorytet szósty

W ramach tego priorytetu finansowane mogą być szkolenia tylko dla pracowników cudzoziemców w szczególności obejmujących zakres polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.

Przykładowy zakres szkoleń:

- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży

- doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu

- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców

Priorytet siódmy

Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności z zakresu usług zdrowotnych i opiekuńczych. Dostęp do priorytetu ma każdy pracodawca posiadający PKD w Sekcji Q tj. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna w działach:

86 – Opieka zdrowotna,

87- Pomoc społeczna z zakwaterowaniem,

88 – Pomoc społeczna bez zakwaterowania.

W ramach tego priorytetu można dofinansować dopuszczalne ustawą formy kształcenia ustawicznego bezpośrednio związane z szeroko pojętą opieką zdrowotną czy opieką społeczną. Należy jednak pamiętać, że w ramach KFS nie można finansować tych samych szkoleń, na które przeznaczone są inne środki publiczne np. środki na specjalizacje pielęgniarek                          i położnych.

Priorytet ósmy

Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. Kompetencje cyfrowe obejmują również zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z różnego typu danych w formie elektronicznej czy cyberbezpieczeństwem.

Priorytet dziewiąty

Priorytet niniejszy adresowany jest do wszystkich pracodawców, którzy w jakikolwiek sposób chcą przyczynić się do realizacji założonych celów transformacji energetycznej np. przejścia    z energetyki tradycyjnej, na przykład węglowej, do bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii np. wiatraków czy farm fotowoltaicznych. Będą również mogły być finansowane szkolenia mające na celu rozwój tzw. zielonych kompetencji czyli zestawu umiejętności pozwalających na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane również szkolenia w obszarze szeroko pojętej ekologii.

Celem transformacji energetycznej jest zmniejszenie szkód dla klimatu, zdrowia publicznego i środowiska naturalnego. W Polsce ma oznaczać ona rozwój i przebudowę polskiej energetyki zgodnie z celami polityki klimatyczno-energetycznej. Przyjęto, że ma opierać się na trzech filarach:

-  dekarbonizacja – czyli redukcja emisji gazów cieplarnianych i rozwój OZE,

- decentralizacja – dotyczy odejścia od dużych elektrowni na rzecz rozproszonych odnawialnych źródeł energii o mniejszej mocy

-  digitalizacja – to postawienie na infrastrukturę informatyczną, dzięki której możliwe będzie np. wprowadzenie taryf dynamicznych (czyli takich, w których końcowa opłata za energię jest bezpośrednio powiązana z bieżącymi cenami na hurtowym rynku energii).


            Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków KFS uwzględnia się:
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;      
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;       
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;        
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość finansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 475).  
            Wniosek należy złożyć w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie przy
ul. Mełgiewskiej 11C, 20-209 Lublin /Filii w Bełżycach ul. Lubelska 8, 24-200 Bełżyce/ Filii w Bychawie ul. Mickiewicza 11, 23-100 Bychawa/ w formie papierowej lub elektronicznej. Wniosek wraz załącznikami dla posiadaczy zweryfikowanego i aktywnego konta z profilem zaufanym ePUAP poprzez skrzynkę podawczą ePUAP o adresie: /PUPLublin/SkrytkaESP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym można złożyć też za pośrednictwem platformy:
 www.praca.gov.pl lub na adres do e-doręczeń PUP: AE:PL-32684-39547-CBAJC-27     

            Pracodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości 80%  kosztów kształcenia,
a w przypadku mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100%.   
            Wnioski należy składać zgodnie z właściwością miejscową, czyli do urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie /Filii w Bełżycach/ Filii
w Bychawie właściwością miejscową siedziby lub prowadzonej działalności jest powiat lubelski.         

            Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:     
- niedołączenia do Wniosku załączników wymaganych zgodnie z § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117);
- niepoprawienia Wniosku we wskazanym terminie.           
 
            Za datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu odpowiednio do Powiatowego Urzędu Pracy w  Lublinie /Filii w Bełżycach/ Filii w Bychawie.  
 
 
Kontakt:

Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie tel: 501 870 996 Sebastian Andrzejewski

Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie Filia w Bełżycach tel. 81 517 37 70 w. 16 Małgorzata Pietrzak

Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie Filia w Bychawie tel. 81 566 00 36 w. 21 Artur Todys

Załączniki

Zasady przyznawania dofinansowania na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku
Zasady przyznawania dofinansowania na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku.pdf 3992 KB
Wniosek KFS 2025
Wniosek KFS 2025.pdf 432 KB
Wniosek KFS 2025
Wniosek KFS 2025.docx 113 KB
Klauzula Informacyjna - kontrahent pup
Klauzula Informacyjna - kontrahent pup.pdf 187 KB
Załącznik nr 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Załącznik nr 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 250 KB
Załącznik nr 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Załącznik nr 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.xlsx 56 KB
BBI_zgoda_na_przetwarzanie_danych
BBI_zgoda_na_przetwarzanie_danych.pdf 80 KB
Załącznik nr 10 - Klauzula Informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych dla pracowników
Załącznik nr 10 - Klauzula Informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych dla pracowników.pdf 544 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji