Asset Publisher

Projekt pt. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie lidzbarskim (I)”




 
Powiatowy Urząd Pracy w Lidzbarku Warmińskim realizuje projekt pt. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie lidzbarskim (I)" w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
  • Do kogo skierowany jest projekt?
Projekt skierowany jest do 286 osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP
w Lidzbarku Warmińskim, w tym w szczególności: osób w wieku 18-29 lat, osób długotrwale bezrobotnych, osób z niepełnosprawnością, osób powyżej 50 roku życia.
  • Zadania, które będą realizowane w projekcie:
Uczestnicy projektu otrzymają odpowiednio dobraną formę wsparcia taką jak np.:
  • Pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe
Osobom bezrobotnym oferujemy usługę pośrednictwa pracy lub usługę poradnictwa zawodowego. Dodatkowo udział w projekcie osób w wieku 18-29 lat będzie poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych i w zależności od wyników tej oceny osobie młodej zaproponowane zostanie uzupełnienie poziomu kompetencji. Liczba osób planowana do objęcia wsparciem: 286 osoby.
  • Staż
Osobom bezrobotnym oferujemy praktyczne nabywanie umiejętności do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Korzystanie ze stażu pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe, stwarzając tym samym większe szanse na uzyskanie zatrudnienia. Okres stażu to max. 6 miesięcy. Dodatkowo uczestnicy stażu otrzymają zwrot kosztów przejazdu oraz stypendium przez okres odbywania stażu u pracodawcy. Liczba osób planowana do objęcia wsparciem: 91 osób.
  • Szkolenie
Osobom bezrobotnym oferujemy udział w szkoleniu, które umożliwi im uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych, potrzebnych do wykonywania pracy. Sfinansowane zostaną koszty: instytucji szkoleniowej, stypendium, koszty przejazdu, koszty badań lekarskich i psychologicznych, koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Liczba osób planowana do objęcia wsparciem: 22 osób.
  • Bon szkoleniowy
Osobom bezrobotnym do 30 roku życia oferujemy udział w szkoleniu w ramach bonu szkoleniowego. Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia przyznany zostanie bon szkoleniowy stanowiący gwarancję skierowania bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie oraz opłacenie kosztów, które zostaną poniesione w związku
z podjęciem szkolenia. Przyznanie i realizacja bonu szkoleniowego następuje na podstawie indywidualnego planu działania oraz uprawdopodobnienia przez bezrobotnego podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Liczba osób planowana do objęcia wsparciem: 5 osób.
  • Bon na zasiedlenie
Osobom bezrobotnym do 30 roku życia oferujemy pomoc finansową w związku
z planowanym podjęciem pracy/działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia
w ramach projektu przyznany zostanie bon na zasiedlenie. Maksymalna wartość bonu na zasiedlenie wynosi nie więcej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia. Liczba osób planowana do objęcia wsparciem: 14 osób.
  • Prace interwencyjne
Osoby bezrobotne uzyskają wsparcie w postaci zatrudnienia w ramach umowy
o pracę. Powiatowy Urząd Pracy w Lidzbarku Warmińskim zwróci pracodawcy, który zatrudnił uczestnika projektu w ramach prac interwencyjnych na okres do 6 miesięcy - część kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Liczba osób planowana do objęcia wsparciem: 98 osób.
  • Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Osobom bezrobotnym planującym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oferujemy środki finansowe w kwocie nieprzekraczającej 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Liczba osób planowana do objęcia wsparciem: 33 osoby.
  • Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to pomoc finansowa dla pracodawcy w związku ze stworzeniem lub przystosowaniem stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanego bezrobotnego. Doposażenie stanowiska pracy z PUP to szansa na rozwój małej firmy i wzrost zatrudnienia. Wnioskodawca może otrzymać refundację maksymalnie w kwocie nieprzekraczającej 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Liczba osób planowana do objęcia wsparciem: 23 osoby.
  • Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 286 osób bezrobotnych
z powiatu lidzbarskiego, w tym osób młodych 18-29 lat oraz osób w wieku 30 lat i więcej.
  • Rezultaty projektu:
Rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia lub samozatrudnienia przez min. 144 osoby oraz uzyskanie kwalifikacji przez min. 13 osób.
  • Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 3 841 196,70  zł
  • Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 3 265 017,19  zł

    Informacje o poszczególnych formach wsparcia:
  • pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe - tel.89 524 98 15
                                                                                       89 524 98 30  
  • staże - tel. 89 524 98 27
  • prace interwencyjne - tel. 89 524 98 29
  • dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - tel. 89 524 98 34
  • refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - tel. 89 524 98 32
  • szkolenia i bony szkoleniowe - tel. 89 524 98 40
  • bony na zasiedlenie - tel. 89 524 98 23
#FunduszeUE#FunduszeEuropejskie 
 
  • W ramach projektu wsparciem zostanie objętych 286 osób bezrobotne zarejestrowane w PUP w Lidzbarku Warm.
  • Udział w projekcie osób w wieku 18-29 lat jest poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych. W zależności od wyników tej oceny osobie młodej zaproponowane zostanie uzupełnienie poziomu kompetencji (np. warsztaty podnoszące umiejętności cyfrowe).
  • Dodatkowo wsparcie w miarę możliwości będzie ukierunkowane na umiejętności cyfrowe, umiejętności "zielone", umiejętności niezbędne z punktu widzenia inteligentnych specjalizacji województwa (tj. ekonomia wody, żywność wysokiej jakości, drewno i meblarstwo oraz zdrowe życie), umiejętności niezbędne w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.
  • Uczestnikami projektu będą osoby w wieku 18-29 lat oraz osoby 30 lat i więcej, w pierwszej kolejności należące do jednej z grup: osoby 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnością i osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach. Wsparciem objęci zostaną także bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat, którzy nie należą do kategorii osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych lub osób o niskich kwalifikacjach - z zastrzeżeniem, że osoby w szczególnej sytuacji będą stanowiły większość uczestników projektu.
Powiatowy Urząd Pracy w Lidzbarku Warmińskim zapewnia zgodność realizacji Projektu z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r. oraz Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r., w szczególności z art. 19 lit. C. Uczestnik projektu ma możliwość zgłaszania podejrzenia o niezgodności projektów (operacji lub działań Powiatowego Urzędu Pracy w Lidzbarku Warmińskim z KPON do Instytucji Pośredniczącej FEWiM 2021-2027 – Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz Instytucji Zarządzającej FEWiM 2021-2027- Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 

Menu Display