- INFORMACJE PODSTAWOWE:
|
1.1 | Termin składania i przyjmowania wniosków: | Wnioski będą przyjmowane od 15 stycznia 2024 r. w trybie ciągłym do odwołania, tj. do zamknięcia/wstrzymania naboru wniosków. |
1.2 | Terminy rozpatrywania wniosków: | Wnioski będą rozpatrywane w terminie do 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. |
1.3 | Miejsce składania wniosków: | Wnioski można składać bezpośrednio w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Lidzbarku Warmińskim przy ul. Dębowej 8 lub w siedzibie Punktu Filialnego w Ornecie przy ul. Dworcowej 4 w godzinach 7:00 – 15:00. |
1.4 | Sposób składania wniosków: | Wnioski można składać osobiście lub za pośrednictwem kuriera lub poczty tradycyjnej bądź elektronicznej (w przypadku wniosków doręczonych drogą korespondencyjną liczy się data wpływu wniosku do Urzędu). Wnioski, które wpłyną przed ogłoszeniem lub po wstrzymaniu/zamknięciu naboru wniosków w trybie konkursowym nie będą podlegały rozpatrzeniu, a złożone dokumenty nie będą podlegały zwrotowi. Każdy wniosek zostanie zarejestrowany w rejestrze wniosków i otrzyma niepowtarzalny numer identyfikacyjny. Wnioskodawca zostanie poinformowany o nadanym numerze identyfikacyjnym osobiście w chwili składania wniosku lub pisemnie. Uwaga! Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem wsparcia. |
1.5 | Wzór wniosku: | Wniosek należy złożyć na obowiązującym w Urzędzie formularzu dostępnym na stronie internetowej, tj. lidzbarkwarminski.praca.gov.pl. Link do: - Wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
|
2. INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE: |
2.1 | Krajowy Fundusz Szkoleniowy: | - Środki z KFS są przyznawane na podstawie art. 69 a i b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenia MRiPS z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
- W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:
- 100% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
w przypadku mikroprzedsiębiorców*, - do 80% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, w przypadku pozostałych pracodawców.
- mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów
i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekraczający równowartości w złotych 2 mln euro. - Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią dla pracodawcy pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
- Środki KFS są środkami publicznymi, co oznacza, że stawka podatku VAT przewidziana dla tych usług na fakturze VAT powinna być określona jako zwolniona z podatku od towarów
i usług („zw"). Zwolnienie dotyczy wyłącznie kształcenia ustawicznego finansowanego w wysokości co najmniej 70% ze środków publicznych. - Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą być przeznaczone na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, w tym:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
w związku z podjętym kształceniem; - Kształcenie ustawiczne powinno rozpocząć się w roku 2024, natomiast przyznane środki muszą zostać wydatkowane do dnia 31.12.2024 r.
- W indywidualnych i uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość finansowania wnioskowanych form kształcenia ustawicznego, które finansowane są ze środków roku z którego limitów przyznano środki, ale rozpoczynają się w terminie do ostatniego dnia lutego następnego roku.
- Realizator usługi kształcenia ustawicznego musi być do tego uprawniony tzn. musi posiadać dokument, na podstawie którego może realizować daną formę kształcenia ustawicznego (m.in. wpis do CEIDG, wpis do KRS, akt założycielski publicznej szkoły, placówki, ośrodka itp.).
- Usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania powinny obejmować nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.
- Pracodawca musi wykazać, że podnoszone kwalifikacje zawodowe są wymagane w danym zawodzie, na konkretnym stanowisku pracy (wynikają np. z zakresu obowiązków, regulaminu bądź z przepisów prawa).
- Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone są na formy kształcenia ustawicznego związane ze szkoleniami zawodowymi.
- Urząd nie będzie finansował kosztów kształcenia ustawicznego, które już się rozpoczęło oraz które odbywa się za granicą (finansowaniu ze środków KFS podlegają tylko koszty kształcenia ustawicznego odbywające się na terenie kraju).
- Urząd nie będzie finansował kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia związanych z wnioskowanym kształceniem ustawicznym.
- Dofinansowanie w ramach środków KFS jest dostępne tylko dla osób świadczących pracę, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (nieprzebywających na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, wychowawczym lub bezpłatnym).
- W przypadku, gdy wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach KFS składa spółka z o. o. uczestnikiem kształcenia nie może być:
- udziałowiec spółki z o.o.,
- członek organów zarządzających ani inna osoba upoważniona do reprezentowania spółki z o.o.
- W przypadku, gdy wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w ramach KFS dotyczy kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej, powinien być podpisany także przez osobę wykonującą czynności z zakresu prawa pracy wobec tego kierownika (starostę, burmistrza, wójta).
- Przy rozpatrywaniu złożonych wniosków, Urząd będzie kierował się wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
|
2.2 | Dokumenty do pobrania: | - Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
- Karta oceny formalnej wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
- Karta oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
- Regulamin Powiatowego Urzędu Pracy w Lidzbarku Warmińskim w sprawie szczegółowych zasad przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
- Krajowy Fundusz Szkoleniowy w roku 2024 – kierunkowe wytyczne dla urzędów pracy.
|
3. OCENA WNIOSKÓW: * Zasady i kryteria dotyczące oceny wniosków zawarte są w Regulaminie Powiatowego Urzędu Pracy w Lidzbarku Warmińskim w sprawie szczegółowych zasad przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz w karcie oceny formalnej i merytorycznej wniosku, dostępnych w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej urzędu, tj. lidzbarkwarminski.praca.gov.pl. Regulamin do pobrania. |
3.1 | Ogólne zasady oceny wniosków: | - Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich wpływu, w terminie do 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
- Wnioski niekompletne będą mogły zostać jednorazowo uzupełnione, bądź skorygowane, po uprzednim powiadomieniu Wnioskodawcy przez Urząd.
W przypadku braku uzupełnienia lub skorygowania wniosku w wyznaczonym przez Urząd terminie, wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. - Wnioski będą oceniane dwuetapowo:
a) I etap – ocena formalna (na podstawie karty oceny formalnej); b) II etap – ocena merytoryczna (na podstawie karty oceny merytorycznej). - Wnioski spełniające kryteria formalne będą zakwalifikowane do oceny merytorycznej.
- Lista rankingowa wraz z informacją o sposobie rozpatrzenia wniosków zostanie upowszechniona na stronie internetowej Urzędu lidzbarkwarminski.praca.gov.pl.
- Wnioskodawca zostanie pisemnie poinformowany o sposobie rozpatrzenia złożonego wniosku.
- Wnioski mogą składać pracodawcy, którzy mają siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu lidzbarskiego.
- Wnioski będą rozpatrywane na podstawie obowiązujących aktów prawnych oraz na podstawie warunków zawartych w niniejszym ogłoszeniu i w Regulaminie Powiatowego Urzędu Pracy w Lidzbarku Warmińskim w sprawie szczegółowych zasad przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
- Urząd w ocenie wniosku będzie kierował się celowością
i racjonalnością gospodarowania środkami finansowymi. - Wnioskodawca może nie otrzymać wsparcia w przypadku, gdy:
- urząd na dzień rozpatrzenia wniosku będzie posiadał ograniczony limit środków finansowych.
- wnioskodawca na dzień rozpatrzenia wniosku jest w trakcie realizacji umowy zawartej z PUP.
- wnioskodawca w bieżącym roku lub ubiegłym korzystał
z dofinansowania w ramach KFS. - współpraca wnioskodawcy z PUP w bieżącym roku oraz ubiegłym przebiegała nieprawidłowo np. wnioskodawca nie wywiązał się z warunków wynikających z wcześniej zawartych umów, niewłaściwie realizował oferty pracy, itp.
- W przypadku pozostających w dyspozycji Urzędu niewystarczających środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego istnieje możliwość przeprowadzenia negocjacji w celu uzyskania choćby częściowego wsparcia przez wnioskodawcę.
- Pozytywne rozpatrzenie wniosku kończy się zawarciem umowy pomiędzy Urzędem i pracodawcą.
- Pracodawca jest zobowiązany do zawarcia z pracownikiem, któremu zostaną sfinansowane koszty kształcenia ustawicznego, umowy określającej prawa i obowiązki stron.
|
4. INNE WAŻNE INFORMACJE: |
Środki odwoławcze: | Wnioskodawcy nie przysługuje prawo odwołania od negatywnie rozpatrzonego wniosku z uwagi na fakt, że podjęta decyzja nie jest decyzją administracyjną. |
Dodatkowe informacje można uzyskać w dziale Instrumentów Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Lidzbarku Warmińskim przy ul. Dębowej 8 pod nr tel. (89) 524 98 27 |